DAYANIŞMAYI BÜYÜTEREK DEVAM ETTİRİYORUZ

DAYANIŞMAYI BÜYÜTEREK DEVAM ETTİRİYORUZ


Garip Dede Cemevi olarak inancımızın en temel dayanağı olan dayanışmadan aldığımız güç ile yıllardır yol yürümekte, canlarımızla birlikte hizmet etmekteyiz.

Bilindiği üzere 6 Şubat Pazartesi gecesi ve gün içinde gerçekleşen iki büyük deprem faciasıyla ülkemiz derin geri dönülmez yaralar aldı. Biz de cemevi olarak deprem haberini aldığımız andan itibaren dayanışmanın gereği olarak elimizden geleni yapabilmek için kollarımızı sıvadık.

Deprem haberini aldığımız ilk günden itibaren bölgeye doğru yola çıkan Vakıf Başkanımız Celal Fırat dede ve üyelerimiz bölge de yaşanan deprem felaketin bölgeyi getirdiği durumu gözlemleyerek acil bir eylem planı yapıldı.

Felaket çok büyüktü ve yapılması gereken çok şey vardı. Maalesef insanlarımızı kurtarmak konusunda sınıfta kaldığımız bir süreci geri de bıraktık. Tüm bunların öz eleştirisini vererek, yaraları sarmak için ilk günden itibaren adımlar attık. İlk olarak bölgenin acil ihtiyacı olan Elektrikli ısıtıcı, Büyük-küçük tüp, Odun sobası, odun, kömür sobası, powerbank, jeneratör, Çocuk erişkin giyim, iç çamaşırı, Tek kullanımlık tabak- bardak- çatal-kaşık, gıda, çay, şeker su ve ekmek vb. yüklü tırları bölgeye ulaştırdık.

Ancak bunlar bölge için yeterli girişimler değildi. Cemevimiz heyetinin süreç boyunca bölge de yaptığı tespit çalışmaları sonucunda özelikle köylerde önce insanlar için daha sonra geçinme kaynağı olan hayvanlar için barınma koşullarının olmadığının ve gıda ihtiyacının devamlığı gözlendi. Bu sebepten ki daha sonra gönderdiğimiz tırların içeriklerini değiştirme kararı alarak; çadır, konteyner, gıda ve hayvan yeminin bölgeye ulaştırılması için çalışmalar yaptık. Birleşeni olduğumuz Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonunun da katkılarıyla bölgeye yüzlerce gıda kolisi ve çadır gönderdik. Hali hazırda Mayıs ayı itibariyle de onlarca konteynırı köylerimize ulaştıracağız.

Bilinmesini isteriz ki, hiçbir gündem bize bu süreci unutturmayacak ve dayanışmayı büyüterek çoğaltacağız…

Ayrıca bu süreç bize önemli dersler verdi. Biz Garip Dede Dergahı Vakfı yönetim kurulu olarak başımıza gelen bu felaketlerden dolayı gelecek için bir afet hazırlık planı yapma kararı alarak hazırlıklara başlamış durumdayız.

Birbirimizin Hızırı olalım !

Hızır darda olanın carına yetişişsin!

 

GALERİ

HABERLER kategorisi diğer paylaşımlar...